Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... pauza de masa, alte pauze
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

pauza de masa, alte pauze

Conform articolului 134 din codul muncii, punctul (1) salariatii au dreptul la pauza de masa si alte pauze.
Rog f. mult pe cineva in cunostinta de cauza sa ma ajute!
Intrebarea mea este urmatoare: Angajatorul este obligat sa introduca in regulamentul intern durata pauzei de masa si durata altor pauze. Alte pauze se pot lua din cate in cate ore? Pauza de masa trebuie sa fie curpinsa pe durata celor 8 ore de munca? Ex: 7:30 munca efectiva plus 30 min pauza sau 8 ore munca efectiva plus 30 min pauza?
1. Sunt anumite activitati pentru care la anumite perioade (de regula dupa 50 de min. se acorda pauza 10 min.) se acorda pauza pentru miscare (unde se lucreaza numai in poz.sezand) sau sedere-miscare (poz.in picioare la loc fix). Sunt si alte situatii. Dv. trebuie sa introduceti "alte pauze" pentru activitatile desfasurate in firma, numai daca este cazul.
2. Referitor la pauza de masa textul de lege este foarte clar:
Art. 134
(3) Pauzele, cu exceptia dispozitiilor contrare din contractul colectiv de munca aplicabil si din regulamentul intern, nu se vor include in durata zilnica normala a timpului de munca.
3. Asa cum veti stabili in RI, inclusa sau neinclusa in timpul de lucru.
In caul meu se lucreaza numai in pozitie sezand in fata calculatorului!! Sa inteleg ca in aceasta situatie aceasta pauza pentru miscare este obligatorie? Daca da, aceasta pauza de 10 min. este inclusa in timpul de lucru?
Imi puteti da va rog f. mult articolul de lege referitor la aceasta pauza?
Astept raspunsul dumneavoastra!

Va multumes frumos!!
Nu stiu daca exista o reglementare legala pentru asa ceva ... insa vedeti si aceste discutii:
www.avocatnet.ro/content/for...
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc frumos!
Am citit, insa cel putin mie imi este neclara Hotararea Guvernului nr. 1028 din 9 august 2006 :
Art. 8
Angajatorul trebuie sa planifice sarcinile lucratorului astfel incat folosirea zilnica a ecranului de vizualizare sa fie intrerupta periodic prin pauze sau schimbari de activitate, care sa reduca suprasolicitarea in fata ecranului de vizualizare.
Neclar mi a ramas urmatorul aspect: aceste pauze fac parte din durata celor 8 ore de munca efectiva?
Din pacate n am gasit nimic cu caracter obligatoriu pe aceasta tema...